Doğal Gaz Nedir?

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz metan ve etan olmak üzere ceşitli hidro karbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karisimidir.
Renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle şebekeye çürük sarımsak kokusunu andıran tetrahidroteofen denilen bir madde katilmaktadir.
Dogalgazın tutuşma sicakligi 650 derecedir dogalgaz birincil enerjidir. Yani çıkarıldığı gibi kullanılır.
Doğalgazın yanabilmesi icin yuzde 5-15 arasında karışım yapması gerekir karışım bu oranın altında yada üstünde olursa yanmaz en iyi yanma karışımı % 9 doğalgaz %91 havadır.
Doğalgaz havadan daha hafif bir gazdır.Bu yuzden kapalıalanlarda sızma halinde  yukarıda toplanır gazlarin cogu zehirlenmeye yol  acabilir, bu zehirlenmeler karbonmonoksit ( co ) e başlıdır.

Karbonmonoksit (co) kandaki oksijen ile yer değiştirerek kanın vücuda oksijen taşımasını önler ve böylece vücudun zehirlenmesine sebep olur doğalgaz karbon monoksit içermediğinden zehirleyici değildir.
Ancak kapalı bir ortamda çok miktarda bulunduğu zaman oksijen yetersizliğinden  boğulmaya sebep olabilir.Bu nedenle doğalgaz kullanılan ortamlarin iyi bir şekilde havalandırılması gerekir.Yandığında kül karbonmonoksit  ve kükürt bileşikleri oluşturmaz ve çevrede asit yağmuruna sebep olmaz bunun azot emisyonu diğer yakıtlaradan daha azdır.

Bu nedenle doğalgaz temiz bir gazdır.


Etiketler : doğal gaz nedir? , dogal gaz , doğal gaz servis , doğal gaz tasarrufu